Ми цьогоріч святкуємо 30-ліття незалежності України, у її становленні велику роль відіграла Західноукраїнська Народна Республіка, яка була проголошена у Львові. В період ЗУНР Тернопіль , як і більшість міст Західної України, перейнявся духом боротьби за те, аби в «своїй хаті була й своя правда». Про це свідчить, що саме наше місто, 23 листопада 1918р., стало тимчасовою домівкою для уряду ЗУНР, у зв’язку з просуванням польської армії. Уряд у Тернополі очолив знаний український політик тернополянин Сидір Голубович , за покликанням і фахом – адвокат, мав високе почуття національної та особистої гідності.
Імена тернопільчан займають чільне місце в історії Західноукраїнської Народної Республіки. Це Глібовецький Лонгин, Коссак Гриць, Голіят Роман, Горбачевський Антін та інші. Саме уродженець Тернополя, Олег Лошнів є автором лева, повернутого на право – герба ЗУНР.
Але Тернополю не вдалося довго бути осередком ЗУНР,
31 грудня 1918 року уряд спеціальним поїздом переїхав до Станіслава. Останні урядові установи покинули Тернопіль 2 січня 1919 року.
Західноукраїнська Народна Республіка проіснувала 257 днів. Незважаючи на поразку ЗУНР через ряд факторів, неможливо перекреслити роль цього державного утворення в історичному просуванні українського народу до державної незалежності. Проголошення та існування ЗУНР, її об’єднання з УНР (22 січня 1919 р.) та створення єдиної соборної Української держави мали велике значення для нашого краю та для створення у майбутньому незалежної України.
Досвід ЗУНР підтвердив, що здобути і відстояти незалежну національну державу можливо тільки завдяки єдності усіх соціальних верств і політичних сил нації. ЗУНР ввійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність, за вільний демократичний розвиток. На превеликий жаль створити державу легше, ніж упорядкувати і вберегти її на довгі сторіччя. Тож цінуймо та бережімо нашу незалежність, вчимося на помилках минулого.
Автор: вчитель історії Стасишин В.П.
Comments